Hrana ni za tjavendan na PŠ Šentlovrenc

Na podružnični šoli Šentlovrenc že od leta 2017 sodelujemo v projektu Hrana ni za tjavendan, ki deluje v okviru programa Ekošola. Namen projekta je, da se z učenci  pogovarjamo in izvajamo različne aktivnosti o načrtovanju obrokov, količini nabavljene hrane, shranjevanju živil, branju deklaracije, količini skuhane hrane, možnosti porabe  hrane, ki je nismo pojedli pri posameznem obroku in odnosu do hrane.  Z učenci smo spremljali količino zavržene hrane pri kosilu in se na različne načine trudili, da bi jo zavrgli čim manj. Sadje, ki je ostalo od malic smo porabili za izdelavo sadnih napitkov in namazov. Spekli smo domač kruh s skrivnostno sestavino, da kruh ostane dalj časa svež in mehak, izdelali smo domače maslo, pripravili bučno pecivo, medena srca, piškote … Vse ta naša prizadevanja za zmanjšanje odpadne hrane smo proslavili s pikniki, na katerih smo pekli kostanj, pokovko, penice in kuhali čaj. Zaradi dobrih rezultatov na tem projektu, smo bili s strani programa Ekošola povabljeni, da na drugi delavnici projekta Hrana ni za tjavendan predstavimo primer dobre prakse s PŠ Šentlovrenc. Učitelji Petra Kastelic, Barbara Primc in Uroš Primc smo za to priložnost  z učenci posneli kratek film in pripravili  PPT prezentacijo, ki smo jo predstavili preko 200 udeležencem delavnice.

Uroš Primc